Ramazan Ayında Bağırsak Tembelliği

Merhaba canım arkadaşlarım bağırsak tembelliği sorunu çoğumuzu yormakta. Bu soruna birçok şey sebep olmaktadır. Fakat bağırsak tembelliği eğer sadece ramazan da yaşanıyorsa bunu neden olan sorunu çözmemiz gerekmektedir. Ramazanda bağırsak tembelliği yaşayanlar için bağırsak tembelliği neden olur ,bağırsaklarımız nasıl çalışır hep birlikte bakalım öğrenelim.

Ramazan’da lifli gıda almıyorsanız, karbonhidratlı besleniyorsanız kalın bağırsağa posa geçmez  ve kalım bağırsakta bulunan mikroplar posaları parçalayamazlar ve de çoğalamazlar. Bu durumda ise canım arkadaşlarım daha az kak oluşur ve daha az dışkılama isteği oluşur.

Yeterince sıvı alınmıyorsa gene aynı şekilde posalar yumuşayamaz ve kabızlık oluşur.

Zor doğum yapan kadınlarda leğen kemiğinin altındaki kaslarda gevşeme olur ve bu kadınlarda kabızlık ve bağırsak tembelliği çok sık görülür.

Bir başka neden ise arkadaşlar evlerimizdeki klozetlerin yüksek olmasıdır. Dışkılama süresinde vücut açısı düzleşir ve dışkılama kolaylaşır. Klozetlerde ise bu açı bozulur ve dışkılama zorlaşır. Bu nedenle yüksek klozetler, normal, alaturka tuvaletlere göre daha çok kabızlık oluşturma nedeni olmaktadır.

Bağırsak Tembelliği İçin Çözümler

Tembel bağırsağı önlemek için arkadaşlar her kişinin kendi alabileceği önlemler vardır. Bunlardan ilki tuvalete gitme ihtiyacı hissettiğinde beklemeden gidip bunu gerçekleştirmelidir.

Eğer bağırsak tembelliği yaşayan kişide dışkılama isteği de oluşmuyorsa kendine tuvalet eğitimi vererek günün belirli saatlerini tuvalet ihtiyacı için seçmeli ve o saatlerde mutlaka dışkılamaya vücudunu alıştırmalı.

Ayrıca bağırsak egzersizleri yapmalı ve bunu da düzen içinde yapmalı. Hafta 3 gün en az yarım saat yürümek veya egzersiz yapmak bağırsakların harekete geçmesini sağlar.

Tüm bunlardan başka tembel bağırsağı önlemek için kakanın oluşmasını da sağlamalıyız. Bunun için lif yönünden zengin beslenmeliyiz ve bol su içmeliyiz karbonhidrat alımını azaltmalıyız .Umarım bu sorunu taşıyan arkadaşlarım için faydalı bir konu işledik. Şifa olması dileğimle.

Sağlıklı ve Mutlu Olun.

(Visited 307 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..