RAMAZAN Sonrası Bunlara Dikkat!

Merhaba canım arkadaşlarım Ramazan ayı süresince belirli bir yeme disiplinine alıştık ve ramazanın bitmesiyle  mide ve bağırsaklarımız sistemimiz  eski yeme düzenine dönülmesiyle yoruluyor, tansiyon dengesizleşebiliyor ve özellikle diyabet, obezite gibi sorunları olanlar için başka sağlık sorunlarını ortaya çıkarabiliyor.

Ramazan sonrası tekrar beslenmemiz de dengeyi yeniden kurabilmemiz dikkat etmemiz gerekenler

Günün ilk beslenmesi kahvaltıda porsiyonlarımıza dikkat etmeliyiz.

Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamamak sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Canım arkadaşlarım unutmamak gerekir ki bayram sabahlarında kahvaltı sofraları da çeşit zengin olur. Sağlıklı bir bayram geçirmek için aman dikkat edin ve  porsiyonlarda aşırıya kaçmamalısınız.

Tatlı tüketirken porsiyon kontrolüne dikkat!

Bayramın vazgeçilmezleri tatlılar ve hepimizde çok severiz ama bayram süresince tükkettiğimiz miktarı kontrol etmemiz çok önemli. Özellikle diyabet, insülin direnci veya obezite  sağlık sorunları olanlar bu yemeklerden uzak durmanız gerekir ama bayramda bu tarz yiyeceklerin çokluğu sizi zorlayabilir. En sağlıklı olanı ise bu dönemde az ve sık beslenmek olacaktır.

Lifli beslenmeye devam etmeliyiz.

Ramazan ayında sindirim sisteminizde sorunların oldu ise eski beslenme düzenine geçtiğinizde de bu tarz sorunlarınız devam edebilir. Bu nedenle lif içerikli koyu yeşil yapraklı sebzeleri bolca tüketmelisiniz ayrıca baklagiller ve tam tahıllarla beslenmeye devam etmelisiniz. Bağırsaklarınızın sağlığını destekleyecek olan yoğurt, ayran, kefirgibi yiyecekleri tüketmelisiniz

Kahve ve çay yanında bol su için

Bayramlarda ikram olarak kahve ve çay tüketimi de artardı pandemi öncesinde oysa şimdi evlerimizde ailemiz ile geçireceğimiz bir bayram yaşayacağız .Buna bin şükür diyoruz.. Biliyorsunuz canım  arkadaşlarım yeterli ve dengeli bir beslenme için günde en az 1,5-2 litre su içilmesi gerekir. Bayramlarda ise en çok unutulan bu içecek, sindirimi kolaylaştırmaya, vücudun ısı dengesini ayarlamaya ve en önemlisi de zararlı maddelerin vücuttan daha kolay uzaklaştırılmasına yardımcı olur.Sakın unutmayalım en az 1,5 litre su içelim.

Yemekle birlikte hareketimizi de artıralım

Bayramda ve bayramdan sonra önceki beslenme düzenimize geçişte besin tüketimimiz artacak ve enerji alımı yükselecek bu nedenle hareketlerimizi artırmalı vücudumuza giren kalori ve enerjiyi hareketli bir yaşamile dengelemeliyiz.

Özellikle evlerimizde  kalmaya özen gösterdiğimiz bu dönemde gün içinde mutlaka hafif egzersizlerle metabolizmayı hızlandırmalıyız ki ve enerji harcamasını artırabilelim.

Sağlıklı ve Mutlu Olun.

(Visited 15 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..