Ramazanda En Sağlıklı Nasıl Besleniriz?

Herkese merhabalar çok şükür bu senede ramazan kavuşuyoruz bu akşam ilk sahurumuzu yapacağız canım arkadaşlarım o nedenle konumuz ramazanda beslenme olsun istedim.

Biliyorsunuz pandemi yaşıyoruz ve bu senede kalabalık iftar davetleri veremeyeceğiz sosyal mesafeyi hiç unutmamalıyız .Oruç tutacak olan dostlarımıza da önerilerimiz olacak tabiki, ramazan boyunca yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmelidirler.

Sahur ramazan boyunca önemli bir öğün olacak ,sahurda bol yeşillikli hafif bir kahvaltı yapılmalıdır yada zeytinyağlı sebze yemekleri ,az kalorili çorba tercih edilmelidir. Yoğurt ve salata ile de güzel bir öğün oluşturulabilir. Aşırı yağlı ve tuzlu ağır emeklerden uzak duracağınızı biliyorum.

İftarda kan şekeriniz düşük olacağı için canım arkadaşlarım kısa sürede çok yemek yeme isteğiniz olacaktır .Aman dikkat çok hızlı yemek tüketmek sağlık açısından risk oluşturmakta ve ilerleyen dönemlerde kilo almanıza sebep olmaktadır.

Gün boyu oruç tutulduğundan sıvı ihtiyacımızda artacaktır ,yeteri miktarda sıvı almaya özen göstermemiz gerekir çünkü vücutta su kaybı yaşanabilir bununla birlikte mineral kaybı da olacağından bayılma, bulantı, baş dönmesi yaşanabilir özellikle iftar ve sahur arasında günlük su ihtiyacımızı karşılamalıyız. Su ihtiyacımızın yanında ayran, taze meyve suları ,sade soda ve yeşil çay gibi içeceklerde tüketmeliyiz.

İftar ve  sahur öğünlerinizde  uzun süre tokluk hissi sağlayacak, kan şekerini birden yükseltmeyen, yavaş sindirilen proteinli ve lifli gıdalar, tam tahıllı ürünler, kuru baklagiller, süt ürünlerinden , yumurta, bal, taze sebze ve meyveler, şekersiz hoşaf veya komposto, hurma, ceviz, kavrulmamış fındık veya badem tüketmeniz özellikle tercih edeceğiniz besinler olmalıdır

Razamazan da bağışıklık sistemimizi de ihmal etmemeliyiz canım arkadaşlarım A ve C vitamininden zengin sebzelerin yanı sıra ,portakal, elma gibi meyveleri de tüketmeliyiz. Ayrıca Eve D vitaminleri bağışıklığın güçlenmesinde çok önemli rol oynarlar. Bu vitaminler besinlerde pek bulunmazlar o nedenle besin desteği olarak D vitamini de alabiliriz.

Oruç tutarken, bağışıklık sisteminizi güçlendirici özelliği olan A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerden zengin sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan portakal, mandalina, elma gibi meyvelerin tüketimi önemlidir. E ve D vitaminleri de bağışıklığın güçlendirilmesinde önemli rol oynamaktadır. D vitamini güneş ışınlarıyla deri tarafından üretilen bir vitamindir ve besinlerde pek fazla bulunmaz. Özellikle kışın güneşten faydalanmasının mümkün olmadığı hallerde besin desteği olarak D vitamini alınabilir.

Hayırlı güzel günler diliyorum canım arkadaşlarım sağlıkla bereketle geçirdiğiniz bir ramazan olsun.

 

(Visited 121 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..