Sağlığımızı Riske Atan Besinler Nelerdir?

Sağlığımızı Riske Atan Besinler Nelerdir?
Merhabalar arkadaşlar, bugün yine yepyeni önemli bir konu hakkında sizlere önemli bilgiler vereceğim. Evet arkadaşlar gün içerisinde tükettiğimiz bazı besinler sağlığımızı önemli ölçüde riske atıyor. Aşağıda belirteceğimiz riskli besinleri arkadaşlar iyi temizleyip, bakterilerini etkisiz hale getirmeniz gerekiyor. Dilerseniz riskli besinler nelermiş onları yakından inceleyelim.
Ton Balığı
Dünyada ton balığı çok tüketiliyor. Fakat severek tükettiğimiz bu besin sağlığımızı önemli ölçüde riske atıyor.
Yer Fıstığı
Yine severek tükettiğimiz besinlerden… Maalesef bazı kişilerde alerjiye neden olabiliyor.
Ackee Meyvesi
Lezzetli bir meyve olduğu halde zehirli olarak da uzmanlar tarafından belirtiliyor. Tam bir protein ve vitamin deposu olarak dikkat çekiyor. İyice olgunlaştığında tüketilmesi gerekiyor. Aksi takdirde karaciğerde glikoz salınmasını engelleyip ölüme sebep olabiliyor.
İstiridye
Zengin restoranlarında yer alan istiridyeyi doğru tüketmek gerekiyor. Yoksa sağlığınızı önemli ölçüde riske atabilirsiniz.
Yeşil Sebzeler
Gıdalarla ilgili hastalıklar, salgınlar söz konusu olduğunda özellikle koli basili tarzı bakterilerde ortaya çıkabiliyor. Bu bakterilerden korunmak adına sebzeleri çok iyi yıkayınız.
Yumurta
Riskli besinler grubunda yumurtada yer alıyor. Yumurta içerisinde bakteriler yer alıyor. Doğru pişirilmediği ve tüketilmediği takdirde yumurtada zehir saçıyor.

 

(Visited 24 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..