Salatalığın Faydaları

Merhaba canım arkadaşlarım Ödem söktüren, cildi nemlendiren, su kaybını önleyen, kalp-damar ve kemik sağlığını koruyan besinler arasında yer alan salatalıktqn bahaedeceğiz
Mutfaklarımızdan hiç eksik olmasını istemediğimiz salatalık kalori ve sodyum bakımından düşüktür. Yağ içermez.

Sporcuların diyet yapanlarında bilmesi gereken özelliği elektrolit içerir bu nedenlede  antrenmanlar veya sıcak havalarda terleme sonucu oluşabilecek su kaybını önler.

Su içmeyi sevmeyenler için de suyun içine nane yaprağıyla birlikte eklendiğinde aroma vericidir. Sağlıklı böbrekler, kabızlığı önleyici beslenme ve bağırsak sağlığı için vücudun susuz kalmasını önlemek önemek içinde yaz aylarında salatalık tüketmek önemlidir. Salatalığın %96’sı sudur.

Salatalığın daha bilmediğimiz birçok faydasını sizler için bir araya topladık.

• Salatalık içeriğinde bol su ve vitamin olması cildin taze ve pürüzsüz olmasını sağlar.

• Kanın pıhtılaşmasını önleyen K vitamini içerir. Bu sayede kalp ve damar hastalıklarını önler.

• İçerdiği K vitamini ile aynı zamanda kalsiyum emilimini arttırmaya yardımcı olur. Böylece kemik sağlığını korur.

• Salatalık kan şekerini düşüren içeriğe sahiptir. insülin salınımı ve kan şekerinin işlenmesinde kilit hormon olan hepatik glikojen metabolizmasını düzenler.

• Glisemik indeksi düşük besinler arasında olan salatalık, karbonhidratlarla birlikte tüketildiğinde karbonhidratların kan şekerini hızlı yükseltmesini önleyici etkisi vardır.

• Bağışıklık sisteminin bir işlevi olan enflamasyon, bazı durumlarda aşırı hale gelebilir ve rahatsız edici belirtilerle kendini gösterebilir. Salatalık, antioksidan özellikleriyle inflamasyonu önleyici gıdalar arasında gösterilir.

Kalp-damar hastalıklarının yanı sıra şeker hastalığı, otoimmün hastalıklar, depresyon ve kanser riskini arttıran enflamasyondan korunmak için uygun besinler arasında salatalık da yer alır.

• İdrar söktürücüdür. Kabızlığı giderir. Şişkinliği önler ve kilo vermeye yardımcı olur.

• Sakinleştirici etkisi vardır. Uykusuzluğa iyi gelir. Aynı zamanda yorgunluk gidericidir.

Sağlıklı ve Mutlu Olun.

(Visited 19 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..