Stresin Cildimize Çektirdikleri..

Merhaba canım arkadaşlarım şu son günlerde hepimizde bir stres bir stres ..İçinde bulunduğumuz ortam nedeniyle daha bir yoğun hissediyoruz bu olumsuz duyguyu. Kendimizi bu duygudan ne kadar uzak tutarsak sağlığımız içinde çok iyi olacaktır.

Canım arkadaşlarım stres tüm vücut organlarımızı etkiler ama en çok da cildimizden dışa yansır içimiz kemiren bu duygu durumu. Cildimizdeki pürüzler ,solgun görünümün sebebi stres olabilir. Haydi hep beraber bakalım stres cildimizi nasıl etkiler..

Dediğim gibi vücudumuzda bir çok olumsuz etki ile dışa vurum yapar stres kiminde baş ağrısı, kiminde migren vs.. Stres beynimizde oluşturduğu değişiklikler ile sinir uçlarıyla cildimize işaretler gönderir. En basit şöyle diyebilirim ki korku dolu bir stres anın sonunda cildimizde kızarıklıklar oluşur, aşırı heyecanlı bir ortamda stres oluşturursak terleriz.. Bunların hepsini beynimiz sinir uçlarıyla cildimize gönderdiği etkilerdir.

Stres yaşadığımız zamanlarda vücudumuzda farklı hormonlar salgılanır. Bu hormonlar cildimizde kabarıklıklar, yağlanmalar, cilt kuruması, tırnak kırılması vs gibi durumlar yaşanabilir.

Stres den kaynaklanan cilt sorunları genellikle geçicidir fakat bu stresli durumun devam etmesi halinde kronik cilt sorunları yaşanmaya başlanılabilir. Bu durumdan kurtulmak için çaba harcamalıyız, kendimizi rahat ortamlara yöneltmeliyiz ki stres ortamından uzaklaşabilelim.

Stres Cildimize Neler Yaşatır.?

Cilt yaşlanması görülebilir. Stresli bir durum sonrasında aynada cildimiz daha kurumuş ve ince çizgilerin çıkmış olduğunu fark edebiliriz. Deriyi tutan dokunun elastikiyetini kaybettiği de gözlemlenir. Sağlıklı yaşamdan uzak kalmak, az uyumak, fazla kafein tüketmek stresi artıran faktörlerdir unutmayalım. Gözlenir şiş ve torba görünüm alabilir, yada çok çömüş sönük görünebilir, cildimiz parlaklığını kaybeder ve sarkmaya başlayabilir. Stresli ortamdan hemen kurtulmanız mümkün olmasa da cilt bakımınızı ihmal etmeyin canım arkadaşlarım.

Aşırı kuruluk veya aşırı cilt yağlanması da görülebilir stresli durumlarda. Bu dönemlerde bol bol su tüketmelisiniz. Aşırı yağlanma yaşıyorsanız cilt temizliğinize çok önem vermelisiniz. Cildinizi temizledikten sonra da mutlaka nemlendirmelisiniz.

En güzeli yoğun stres oluşturan durumların çözümüne odaklanmalı eğer çözemeyeceğimiz gibi ise pandemi gibi mesela bireysel olarak tedbirlerimiz alarak sürece destek olmalıyız ki yaşanan stresli ortamlar elbirliği ile çözüme kavuşsun.

Hayat güzel ve Yaşamaya değer. Kendi sağlığını ,kendine değer veren düşünen herkes bumerang gibi mutlaka bu güzel düşünceleri ve çabaları kendisine sağlık ve güzellik olarak dönecektir.

Sevgi ve saygı ile Youtube/Seherakgül  kanalıma gelin ve ev yapımı en doğal en sağlıklı mutluluk deposu kürlerimiz izleyin stres filan kalmayacak kimsede söz veriyorum..

Sağlıklı ve Mutlu OLUN..

 

(Visited 86 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..