Sürekli Aç Hissediyorsanız Sebebi Bunlar Olabilir

Merhaba canım aradaşlarım gün içerisinde sürekli aç hissediyorsanız  ve ne yersem yiyim doymuş hissedemiyorum diyorsanız, kendinizi daha fazla yemek tüketmeye yöneltmek yerine bu durumun nedenlerini öğrenip, kendinizi sağlıklı alternatiflere yönlendirebilirsiniz.

Haydi hep beraber bakalım sürekli aç hissetmenin nedenleri neler..

Beslenme şekliniz

Sağlıklı beslenmek kadar dengeli beslenmenin de önemi çok büyüktür.Diyet yapıyor ve ciddi kalori kısıtlaması yapıyorsanız daha fazla açlık hissedeceğinizi unutmayın.

Protein miktarını yeterince  tüketmemek

Yumurta, peynir, yoğurt, kefir, et, balık, tavuk, sert kabuklu kuruyemişler ve kuru baklagiller gibi birçok besinin protein içeriği yüksektir.Bu besinlerden gün içerisinde tüketerek yeterli protein almanız çok da zor olmayacaktır.

Rafine şeker tüketmek

İşlenmiş rafine şeker içeren karbonhidratların fazla miktarda tüketilmesi kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesine ve böylelikle insülin seviyelerinin artmasına sebep olur. Artan insülin sonucu kan şekerinin aniden düşmesi yani hipoglisemi yaşanır. Hipoglisemi ise vücudunuzun daha fazla yiyeceğe ihtiyaç olduğunu hissettirerek sık sık aç hissetmenizi sağlar.

Yeterli su tüketmemek

Beynimizin ön kısmında bulunan hipotalamus açlık ve susuzluk merkezini barındırır. Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmemek açlık ve susuzluk sinyallerinin karışmasına ve böylece susuzken açlık hissetmenize sebep olabilir.

Menapoz veya premenstural dönemde olmak

Premenstural dönem yani kadınlarda bazı fiziksel ve psikolojik belirtilerin görüldüğü adet öncesi dönemi kapsar. Regl öncesi östrojen hormonunun azalması ve diğer hormonlarda dengesizlik yaşanması sebebi ile menopoz döneminde olan kadınlarda da sürekli açlık hissi yaşanır.

Çok hızlı yemek yemek

Sağlıklı beslenmede, tükettiğimiz besinler kadar nasıl tükettiğimizde çok önemlidir. Besinleri yavaş bir şekilde tüketmeniz öğün sonrası midede oluşan hazımsızlık, yanma gibi sorunları azaltır, fazla kalori almanızın önüne geçer,

Öğünlerimizde yemeklerimizi hızlı bir şekilde tüketmeniz doygunluk hissini geciktirir ve sürekli açlık hissetmenize neden olur. Beyin doygunluğu hissetmek için 20 dakikaya ihtiyacı vardır.

Unutmayalım ki yetersiz uyku,kronik stres de sürekli besinlere yönelmenize neden olacaktır. Gün içerisinde açlık hissetmemek için beslenme şeklimize ve en önemlisi yaşam tarzımıza çok dikkat etmeliyiz.

 

Sağlıklı Ve Mutlu Olun.

(Visited 119 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..