TATLANDIRICILAR VE ŞEKER ALGISI

Merhaba canım arkadaşlarım bana son zamanlarda çok sorulan bir konuyu detayli öğrenebilmemiz için bu konuyu açıyorum Konumuz TATLANDIRICILAR ve bu tatlandırıcıların çeşitleri,

Evet canım arkadaşlarım biliyorsunuzki şeker tüketimi kilo almada en etkili unsur ve kötü yanı ise kronik hastalık riskinide çok artırmakta.

Bu durumda şeker tüketiminin yerini dolduracak bir alternatif arayışımız olacak tabiki.
Dolayısıyla şekerin yerine geçecek tatlandırıcılar keşfedilmiş  ve üretilmiştir.İnsanoğlu boş durmuyor.

Gelin detaya girelim..Tatlandırıcıları ikiye ayıralım Doğal ve Yapay tatlandırıcılar.

YAPAY TATLANDIRICILARI TANIYALIM.

Yapay tatlandırıcılar kimyasal ürünlerdir ve labaratuar ortamında üretikmişlerdir.Yiyecek veya içeceklere tatlı tadını vermesi için kullanılır.

Yapay tatlandırıcıların çoğunda kalori değeri yoktur. Tatlandırıcılar normal bir şekerden daha fazla tatlı olabilmektedirler.Ve şeker algısı bu şekilde sağlanmaktadır.

Tatlandırıcı kullanan kişilerde  ve kilo yönetimini sağlamalar hakkında net bir bilgi yoktur.

DOĞAL TATLANDIRICILARI TANIYALIM.

STEVYA Güney amerika çalısının yapraklarından elde edilen doğal bir tatlandırıcıdır.

Stevya tatlandırıcısı, çay şekerine göre 250-300 kat daha fazla tatlıdır.

Günümüzde de tüm sıcak-soğuk içeceklerde, reçel, komposto, muhallebi vb gibi pişirilen tatlılarda, pasta, kek, kurabiye gibi yüksek ısıda pişirilen  gıdalar da, şekerleme sanayinde ve suşi, soya sosu, yoğurt gibi birçok gıda içeriğinde kullanılmaktadır.

KSİLİTOL
Şeker Alkolüdür ve Şekere çok benzer.Mısır veHuş ağacından çıkarılır ayrıca birçok sebze ve meyvede bulunur.

 

Yapılan çalışmalar, ksilitol diş dostu olduğu ve diş çürüklerini azaltığını gözlenmiştir.  kemik yoğunluğunu artır ,osteoporoz riskini azaltır .

ERİTRİTOL TANIYALM.
Eritritol, bazı meyvelerde doğal olarak bulunabilmektedir.Fakat daha çok labaratuar ortamında üretimi yapılır.Eritritolün kan şekerini, insülin düzeylerini artırmadığı ve kolesterolün , trigliserit gibi kan lipidleri üzerinde etkisi olmadığı gözlemlemiştir

Ancak fazla tüketiminde sindirim sorunları görülebilmektedir.

YACON ŞURUBU İSE..
Güney Amerika’daki doğal olarak yetiştirilir. Yacon bitkisinden hasat edilir.

Bağırsakta iyi bakterileri besler,Yacon şurubu kabızlığa çözümdür . Herşeyde olduğu gibi yacon şurubu  da  çok fazla tüketilmemelidir.

Yanlış bilinen tatlandırıcılar hakkındabilgi vermeye çalıştığım bu yazımı umarım faydalı bulursunuz.Sorularınızı ,Görüş ve Önerilerinizi bekliyorum.

(Visited 197 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..