Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ve Kullanım Alanları

Severek tükettiğimiz bu güzellim bitkilerin tıbbi özellikleri olduğunu artık hepimiz biliyoruz .Bu mis gibi aromatik lezzetleri sofralarımızdan eksik etmeyelim..
KEKİK : Baharat olarak kullanırız genellikle,özellikle et yemeklerine, pizzalara, çorbalara, salatalara ve soslara katar lezzetlerine mis gibi kekik aroması katarız.
Güçlü antimikrobiyal etkisiolan kekikten üst boğaz enfeksiyonlarında ve ağız yaralarında faydalanılır. Bu amaçla, üzerine bir damla kekik yağı damlatılmış kesme şeker yenerek veya sıcak çayla birlikte içilerek kullanılır.
Mide ve baş ağrılarına karşı da kekikten faydalanılır.
Kekiğin damıtılması sırasında yağın altında biriken kekik suyu özellikle kanda kolesterol ve kan şekeri seviyesinin düşürülmesinde, sindirim ve solunum sistemi hastalıklarında, mide-bağırsak rahatsızlıklarında kullanılır.
ADAÇAYI: Anadolu’da adaçayı başta çay ve baharat olarak yararlanılır.
Adaçayı yağı, antiseptik ve antibiyotik etkisi çok güçlü uçucu bir yağdır. Bu nedenle özellikle boğaz enfeksiyonları, diş iltihaplanmaları ve ağız yaraları için yapılan ilaçların katkı maddesidir.
Adaçayının uçucu yağı  halk hekimliğinde yatıştırıcı, ağrı kesici, balgam söktürücü, soğuk algınlığını önleyici, adale ağrılarını giderici, midevi ve dezenfektan başta olmak üzere pek çok şekilde kullanılır.
BİBERİYE: Taze ya da kurutulmuş yaprakları koku ve tat vermek amacıyla et, balık, sebze yemeklerine ve çorbalara çok yakışır. Biberiyenin uçucu yağı parfüm, kozmetik ve aromaterapide çok değerlidir. Biberiye uçucu yağından cilt bakım kremleri ve losyonları hazırlanır.
Dinlendirici, sakinleştirici ve kas gevşetici aromatik banyo sularına, selülit ve karın çatlaklarını önleyici masaj yağlarına, nefes açıcı ve ağız kokusunu giderici ağız sularına katılır.
DEFNE: Yaprakları ve meyveleri baharat olarak geleneksel tıpta ilaç olarak kullanılır. Örneğin meyvelerinden elde edilen çay, kadınlarda regl ağrılarını dindirmek ve doğum yapmayı kolaylaştırmak için kullanılır.
Kabuk ve yapraklarından yapılan çaylar böbrek ve solunum rahatsızlıklarında,
Yapraklarından ve meyvelerinden damıtılan defne yağı ve defne suyu ise mide ağrılarının ve sindirim sorunlarının giderilmesinde kullanılır.
FESLEĞEN: Hem taze, hem de kurutularak kullanılan fesleğen,Akdeniz ve Uzakdoğu mutfağında özel bir yeri vardır. Pizza, salata, sos, çorba, sirke ve peynir aroması gibi çeşitli gıda maddelerinin yapımında kullanılmaktadır.
KİMYON: Özellikle pastırma ve sucuk yapımında kullanılır. Baharat dışında, gaz söktürücü, spazm giderici, idrar ve safra arttırıcı, balgam söktürücü, soğuk algınlığı giderici, üst solunum yolu enfeksiyonlarını giderici olarak kullanılmaktadır.
NANE: Dünyada en çok kullanılan baharatlardan birisidir. Baharat olarak özellikle çorbalara, salatalara, kızartmalara ve sıcak yemeklere iştah açmak, çeşni ve lezzet vermek için katılmaktadır.
Eczacılıkta esas olarak antiseptik, anastezik, serinletici, ferahlatıcı, yatıştırıcı, gaz söktürücü, bulantı kesici, ishal önleyici ilaçların yapımında kullanılmaktadır.
Mentolce zengin nane yağı mide ağrısına ve bulantılara karşı iyi geldiğinden, nane şekeri ve sakızı üretiminde çok tercih edilmektedir. Ayrıca diş macunu, ağız suyu, sabun, krem, losyon ve parfüm sanayininde de en önemli ham maddelerindendir
PAPATYA: Yağının tıbbi ve aromatik değeri çok fazladır. Papatya çiçeklerinden elde edilen infüzyonlar yatıştırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcıdır. Papatyadan elde edilen ekstreler kozmetik ürünlere katılır. Saç besleyici ve renk açıcı etkisi vardır. Papatya yağı parfüm, kozmetik, alkollü ve alkolsüz içecekler, şekerlemeler, dondurma, ekmek ve gıda ürünlerinde kullanılır.
Evet canım arkadaşlarım besinlerimize kattıkları aromaların yanında tıbbi yönden sağlığımıza da çok büyük katkıları olan bu bitkilerin saymakla bitiremiyeceğimiz özelliklerinden kısaca bahsederek sizleri de bilgilendirmeye çalıştık.Umarım bu bilgi sizlere çok faydalı olur.
(Visited 98 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..