Toksinler Vücuttan Nasıl Atılır?

Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamak için öncelikle vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan organların sağlığı çok önemlidir..
Vücudumuzdaki toksinlerin atılması görevi böbrekler, akciğer, karaciğer ve deri gibi organlarımızın aracılığı ile yapılır. Ve vücudumuzdan uzaklaştırılır. Bu organlarımızın ortak çalışmasının sonucu olarak toksinlerden kurtuluruz.

Toksinler vücudumuza besinler aracılığı ile, tükettiğimiz su ile, temas ettiğimiz toprak ve soluduğumuz hava ile girebilmektedir.

Toksinlerin Vücudumuza Zararları

Vücudumuza giren toksinler, bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesine, hormonal bozulmalara, kalp ve damar problemlerine, eklem rahatsızlıklarına, aşırı kiloya, diyabete ve kanser gibi tehlikeli hastalıklara sebep olabilmektedir.

Vücudunuza aldığınız toksinlerin vücudunuza etkileri genellikle, yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, kendini iyi hissetmeme ve aşırı uyku yada uykusuzluk gibi problemlere yol açar.

Toksinler Vücuttan Besinler İle Atılabilir

Besinler ile sağlıklı yiyecekler ile toksinlerden vücudumuzdan kolaylıkla atabiliyoruz. Bunun için hangi yiyecekler tüketmeliyiz birlikte öğrenelim.

Pancar :  Çok güçlü bir anti oksidan olan pancar Beta karoten ve C vitamini bakımından oldukça zengindir.

Havuç : Havuç, c vitamini ve beta karoten bakımından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

Enginar: Çok etkili bir antioksidan kaynağıdır. Kolesterolün düşürülmesi ve karaciğerin sağlığı için oldukça faydalıdır.

Susam ve Tahin :Karaciğeri onaran muhteşem bir yiyecektirler.

Yeşil Yapraklı Sebzeler : Karaciğeri ağır metallere karşı korur. İçeriğindeki klorofil sayesinde antioksidana karşı savaşan karaciğerimiz için sağlık kaynağıdır.

Hindiba ve Tere: Safra üretimi ve akışını düzenleyerek toksinlere karşı savaşır.

Elma : Sindirim sisteminden toksinlerden temizlenmesine yardımcıdır.

Ceviz : Zengin omega 3 kaynağıdır ceviz, içerdiği arjinin maddesi sayesinde karaciğer sağlığını korur.

Somon Balığı ve Ton Balığı : Karaciğer dostu olan omega 3 içeren balık türleridir.

Zerdeçal : Faydaları saymakla bitmez.Karaciğer dostudur.Limon ve Greyfurt : Vitamin yönünden çok zengindirler  ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden safra üretimine kadar bir çok faydaya sahiptirler.

Avokado  : Glutatyon içeriği ile karaciğere zarar veren toksinlere karşı savaşır.Sarımsak ve Soğan :  Kan dolaşımını uyarır, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Vücuttaki ödemin atılmasından ve karaciğeri toksinlerden arındırmaya kadar yardımcı olur.

Yeşil çay :  Metabolizma hızını artırır, Kan şekerini ve vücut sıcaklığını dengeler ve sindirime yardımcı olur.

Sağlıklı Ve Mutlu Olun.

(Visited 77 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..