Vitaminlerin Cildimize Faydaları..

İnsan sağlığı gündeminde  vitaminler yeriniz korumaktadır.Ve vitamin eksikliğinde vücudumuzda yaşanacak problemler rutinimiz bozacaktır.Canım arkadaşlarım vitaminlerin cildimize nasıl faydaları var hep birlikte öğrenelim

A Vitamini cildimize faydaları..

A vitamini vağışıklık sistemini güçlendirir,et,tavuk,balık,süt ve süt ürünlerinde  ayrıca havuç,domates,kabak,biber brokoli,lahana,ıspanakta bol bol bulunmaktadır.

Ve faydaları,
Ciltte oluşan kuruluğuönler,hücre üretimi ve gelişiminde etkindir.cilt dokusunun elastikiyetini korur.Ve cilt renginin açılmasını sağlar ,ince çizgi ve kırışıklıkları önler

B Vitamini Cildimize Faydaları

B12, B9, B1 gibi gruplara ayrılır, B vitamini, besinlerin vücutta enerjiye çevrilmesini sağlar. Vücudun hastalıklara karşı direnç kazanmasına destek olur. B vitamini, hemen her besinde bulunmaktadır ve vücudumuzun ihtiyacı olan B vitaminini dengeli beslenerek karşılayabiliriz.

Cildimize faydaları ise

Cildin yenilenmesine ve hücre bölünmesine yardımcı olup,nem kapasitesinin korunmasını sağlar.Cilt hastalıklarını önlemede rol oynar.Sebum üretimi sağlayarak kırışıklık önleyici rol üstlenir.

C Vitamini Faydalar

Vücudu gripten kansere kadar hastalıklara karşı savunur.Antioksidan özelliği ile serbest radikallerin sağlığımıza zarar vermesinide önler.İnsan vücudunda üretilmediğinden dışardan alımı şarttır.

C vitamini, doğal olarak ise kivi, kuşburnu, greyfurt, portakal, limon, mandalina, kiraz, domates çilek, maydonoz, brokoli ve biberde bol miktarda bulunur.

C vitamini cildin yaşlanmasını önler,kolaen sentezi yapar,güneş ve yaşlılık lekelerinin giderilmesini sağlar.Cildin nemini korur ve Cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olur.

D Vitamini Faydaları

D2 ve D3 olmak üzere iki çeşide ayrılrı, D vitamini, vücuttaki kalsiyum ve fosfat miktarını düzenler ve kemik sağlığını korur.Güneş ışınlarından %95 i sentezlenebilen D vitamini diğer % 5ini besinlerden alınabilir.Patates, mantar türleri (kültür mantarı haricinde), kahvaltılık gevrekler, süt ve süt ürünleri, karaciğer, istiridye, ton balığı, karides, ringa, uskumru ve somonda bolca D vitamini bulunur.

D vitamini Deri hücrelerinin büyüme ve onarımında etkilidir.Cildi dış etkilerden korur ve böylece genç kalmasını sağlar.Yağlı ciltlerin yağlanmadan oluşan sorunlarına çözüm olur.Anti-enflamatuar özelliği ile cilt enfeksiyonlarını önler.

E Vitamini faydaları

E vitamini yağda çözünebilir ve güneş ışınlarına duyarlıdır.Anti oksidan etkisi ile  cildi serbest radikallere karşı korur. Bu vitamin, damar tıkanıklığı ve sertliğinin önüne geçerken yaraların da hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

E vitamininin en çok marul, zeytinyağı, balık yağı, yumurta sarısı, domates, patates, ton balığı, sardalye, lahana, fındık, ceviz, tahıl çeşitleri, kabak ve ıspanak da bulunmaktadır. Cildi UV ışınları ve radyasyona karşı koruyarak cilt kanserinin önüne geçer,yaşlanma belirtilerinin giderilmesine yardıcıdır.Cildi besler ve onarır.Deride oluşan iltihaplanmaların giderilmesinde etkindir.

K Vitamini Faydaları

K vitamini, kalsiyum emilimini artırarak kemiklerin güçlenmesini sağlar. K vitamini oksijenle temas ettiğinde kanın pıhtılaşmasını sağlar,Enerji vererek halsizliği önler,beynin işlevlerini sağlıklı yapmasında destek olur,Normal beslenme ile alınabildiğinde pek eksikliği ile ilgili sıkınılara rastlanmaz.

K vitamini cilt altındaki kılcal damarların görünümünü azaltır,göz çevresindeki halkaların giderilmesinde yardımcıdır.Cilt kızarıklıklarını önler.

Vücudunuzu Vitaminsiz Kalbinizi Sevgisiz Bırakmayın Canım Arkadaşlarım.

(Visited 42 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..