Vitaminlerin Hayatımızdaki Yeri

Merhaba canım arkadaşlarım bugün sizlerle vücudumuz için çok önemli olan vitaminler hakkında konuşalım vitaminlerin hayatımızda eksiklikleri nelere sebep olur hep birlikte bakalım.

A vitamini eksikliği olduğunda en büyük etkisi gözlerimizde olur ve  görme bozuklukları başlar, tansiyon sorunları saçlarda ve tırnaklarda kırılmalar olur, enfeksiyonlara karşı dirençsizlik görülür.
B1,B6 vitamini eksikliği dolaşım sistemi rahatsızlıkları, sindirim sistemi bozuklukları ve yorgunluğa sebep olmaktadır ayrıca böbrek taşları ,kansızlık görülmektedir.

B12 vitamini Eksikliği ise Alzheimer gibi kalıcı sinir sistemi sorunları ortaya çıkarabilmektedir.. Bağışıklık sistemi korunmasız kalabilmekte ve  kolay hastalanmaya sebep olmakta , çocuklarda iştahsızlık ve gelişim bozukluları gibi gibi durumlara neden olur.

C vitamini eksikliği yaşandığında ise vücudumuzda kas gelişimini etkiler ve kas zayıflığı yaşanır, romatizmal hastalıklar, dolaşım sistemi rahatsızlıkları, diş çürümeleri, en kötüsü de canım arkadaşlarım selülit ortaya çıkar.

D vitamini eksikliği çocuklarda gelişim bozuklukları ,raşitizm ,diş hastalıkları ilerleyen yaşlarda ise kemiklerde defarmasyon görülmektedir
E vitamini vücudumuzu genç ve dinç  tutan vitaminlerdendir ,eksikliğinde ise daha erken yaşlanırız. Üreme ile ilgili sorunlar da ortaya çıkar ve kısırlık, iktidarsızlık gibi rahatsızlıklara rastlanabilir.

K vitamini Vücudun bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Vücudumuzda K vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemimiz zayıf düşer ve  hastalıklara yakalanmamız kolaylaşıyor. Ve Erken yaşlanmaya sebep olabilir.

Vitaminler vücudumuz için olmazsa olmazlardandır canım arkadaşlarım fakat günümüzde günlük tükettiğimiz besinlerden ihtiyacımız kadar vitamin alamadığımız bir gerçek.

Gıda takviyesi olarak kullanabileceğimiz antioksidan özelliği olan, birçok ürün bulunmakta ,bunları sakın bilinçsizce kullanmayın canım arkadaşlarım .

En güzeli sizler doktor kontrolünüzden sonra size önerilenlere uyarak eksiklikleriniz gidermeniz.Bende sizleri Youtube kanalıma davet ediyorum.Orada yüzlerce en doğalından sağlıklı bilgiler bulacaksınız..Youtube/Seherakgül abone olmayı unutmayın.

(Visited 70 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..