Vücut Direncini Artıran Bitkiler

Üst solunum yolları enfeksiyonu kış aylarında sık görülen hastalıklardan.Bağışıklık sistemimiz ne kadar kuvvetli olursa okadar korunabiliriz.Vücudumuzun direncini artırmak için doğal koruyucular olan bitkilerden yararlanabiliriz.

Solunum yolu enfeksiyonlarıyla savarak bağışıklık sistemini güçlendiren bitkilerden birkaçını tanıyalım..

1. Nane
Ateş düşürücü zelliği bazı bakterilerin gelişimini önler.Kaynatılarak koklandığında burun tıkanıklığını açar ve ferahlatıcı ve rahatlatıcı özelliği vardır.Nane sindirim sistemine de iyi gelir.Mide asidi ve safra salgılarını artırır.

2. Adaçayı

Uçucu bileşenleri ağız ve boğazda yerleşen enfeksiyonlarda yararlı olduğu bilinmektedir.Kaynamış ve dinlenmiş su içerisinde 10 dk demlenmiş adaçayı ile gargara çok etkilidir.

3. Zencefil

 

Soğuk algınlığından,sindirim sorunlarına kadar birçok faydası bulunan  hoş kokusu ve ferahtalıcı bir birtki olan zencefil mutfakların vazgeçilmesidir.Limon ve balla hazırlanan zencefil cayı soğuk algınlığında ,boğaz ağrısında ve öksürüklerde çok etkilidir.

4. Ihlamur

 

İltihap ve ağrı gidericidri.Müsilaj içeriği ile de boğazı yumuşatır ve tahrişi olmasını önler.Ihlamur kaynatılarak çay şeklinde demlendiğinde yatıştırıcı etkisi vardır ayrıca inatçı öksürüklerde kişilerin rahatlamasını sağlar.

5. Mürver

Vücudun direncini artıran flavonoidler ve antosiyaninler ile antioksidan etkisileri yanı sıra bağışıklık sistemini uyarıcı etki gösterir.Halk arasında soğuk algınlığında terletici olarak kullanılmıştır,drip üzerinde de çok etkilidir.

6. Ebegümeci

Ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliği vardır.Ses kısıklığı ve öksürüğe karşı çok etkilidir.Ağız gargarası şeklinde kullanılarak faranjit ve bademcik iltihaplanmalarına karşı kullanılır.

7. Okaliptus

Okaliptus yaprağı solunum yolları hastalıklarında tedavi de yardımcı olarak kullanılabilir. Ateş düşürücü, ağrı kesici, balgam söktürücü ve antibakteriyel özellikleri vardır.

8. Kekik
Çok zengin bir antioksidan, vitamin ve mineral kaynağıdır. Antibakteriyel ve iltihap gidericidir.Solunum yolu enfeksiyonları dahil birçok enfeksiyon hastalığına iyi gelmektedir. Doğal bir öksürük yatıştırıcı ve ağrı kesicidir.

9. Seylan tarçını
Antioksidan içeriği yüksek bir bitkidir. Enfeksiyona karşı koruma sağlar, antiseptik, antibakteriyel, özelliği bulunmaktadır. Bronşit, soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelmektedir. Kekik, nane ve zencefil gibi baharat olarak da sık kullanılmaktadır.

10. Mayıs Papatyası
İltihap gidericidir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir,soğuk algınlığı şikayetlerinde kullanılabilir. Antioksidan kaynağıdır. Ağrı kesici, rahatlatıcı ve uyku verici özelliği için çayı demlenerek kullanılab

ilir.

(Visited 74 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..