YAŞLANMAYA KARŞI DURAN BESİNLER

Merhaba canım arkadaşlarım bu akşam sizlere yaşlanma etkilerinden kurtulmak için Sarı, turuncu, kırmızı, yeşil sebze ve meyvelerde bulunan beta-karotenden bahsedelim.

Cildimizi yaşlanma etkilerine karşı koruyan kalbimizi koruyan,ciğerlerimizi güçlendiren .kilo kontrolüne yardımcı olan beta-karoten diğer adıyla pro vitamin A hayvansal gıdalar yoluyla alınan retinol,bitkilerden alınan beta-karoten.

Güçlü bir antioksidan olan beta karoten cilde sayısız faydaları vardır.Bunlardan en etkili olanı derideki yaşlanma etkilerini yavaşlatmakta olmasıdır.Ayrıca cildi güneşin zararlı etkilerinden ve cilt kanserinden de korur.

Beta-karoten içeren yiyecekleri tükettiğimizde , pro-vitamin A karaciğerde depolanır ve ihtiyaç duyulduğunda A vitaminine dönüşmektedir.A vitamininin öncül maddesidir beta-karoten, diğer adıyla pro-vitamin A’nın vücudumuza kattığı yararlar saymakla bitmiyor.

Kalbi güçlendirir , ciğerleri temizler ve güçlendirir ayrıca kilo kontrolünde önemli rol üstleniyor.

Vücut sistemimizin doğru ve güçlü çalışması için gereken proteinlerin A vitamini olmadan kullanılamaması A vitamininin önemini ortaya çıkarıyor.Havuç başta olmak üzere kırmız ,yeşil,sarı,turuncu bazı sebze ve meyveler beta-karoten içerir.

Myve sebzelerin rengi nekadar koyu ve parlak ise beta-karoten miktarıda okadar yüksek olur.

Renklere Göre Beta-Karoten İçeren Besinler
Turuncu: Havuç, patates, balkabağı, portakal, kayısı, mango, şeftali
Sarı: Mısır, sarı kabak, kavun
Kırmızı: Domates, karpuz, kırmızıbiber
Yeşil: Kabak, brokoli, dolmalık biber, marul, tere, ıspanak, lahana

A vitaminin vücudumuz için nekadar gerekli olduğunu öğrendik canım arkadaşlarım .Mutfağınızdan rengarenk sebze ve meyveleri eksik etmeyin.

Sağlıklı ve Mutlu Olun..

(Visited 144 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..