Yaz Aylarında Besin Zehirlenmelerine Dikkat

Yaz Aylarında Besin Zehirlenmelerine Dikkat

Merhabalar canım arkadaşlarım, Havaların ısınması ile besinlerin bozulmasıda hızlanabilmektedir.Özellikle  et, süt ve salatanın gibi besinlerde besin zehirlenmeleri daha fazla  görülmektedir.

Besinlerin bozulmasına sebep olan bakterilerden bahsedelim arkadaşlar. Shigella isimli  bakteri bulantı, kusma, ateş, kramplar, karın ağrıları ve dışkıda kan şeklindeki belirtiler ile görülür.

Clostridium botilinum bakterisi ise en tehlikeli ve ölümcül bir bakteri,konservelerde, ette, sebze ve meyvede bulunabiliyor. Bu bakteri felç yapabilir, solunumu engelleyebilir ve ölümle sonuçlanabilmektedir .

Besin Zehirlenmesinden Nasıl Korunuruz?

Tüketmek için satın aldığımuz ürünlerin fiyatı düşük diye nasıl ve nerden geldiği belli olmayan  denetlenmemiş ve de açık bir şekilde tezgahlardaki ürünlerden kesinlikle satın alınmamalıdur.

Paketli ürün alırken de paketin hasar görmediğinden emin olmalıyız . Mutlaka etiket okuma alışkanlığı edinin. Üzerinde yazılı olan üretim ve son tüketim tarihlerini kontrol edin. Hayvanlardan geçebilecek hastalıklar nedeniyle sütü kesinlikle çiğ tüketmeyin” diye konuştu.

 

Taze Sebze ve meyvelerin iyice yıkandıktan sonra tüketilmesiniz canım arkadaşlarım.

Ayrıca besinlerinizin iyi piştiğinden emin olun. Yeterli süre ve sıcaklıkta pişmeyen yiyecekler zararlı bakterilerin sindirim sistemine taşınmasına yol açabilir.

Besin zehirlenmesi yaşadığınızı anladığınızda hemen doktorunuza başvurun sakın ihmal etmeyin ve İshal ve kusma durumunda mutlaka dinlenmelisiniz ve temiz su, ayran, maden suyu, şekersiz çay ile sıvı alımını da artırmalısınız.

Sağlıklı ve Mutlu olun

(Visited 49 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..