Yaz Aylarında Egzersizlerinizde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Merhaba canım arkadaşlarım uzun süredir evlere kapandığımız COVİD-19 nedeniyle açık havada zaman geçirmeyi hepimiz için çok daha kıymetli hale getirdi. Spor yapmak içinde havaların ısınması bizleri daha da teşvik etmeye başladı.

Nemli ve sıcak havalarda egzersiz yaparken nelere dikkat etmeliyiz ?

Evet canım arkadaşlarım nemli ve sıcak havalarda spor yaparken sağlığımızı tehlikeye atmamalıyız. Çünkü egzersiz yaparken vücut sıcaklığımız daha da artacaktır. Bu nedenle artan vücut sıcaklığını sıcak ve nemli havada tekrar eski haline getirmek ,kendini soğutmak için vücut terlemeye başlar. Terleyen vücutta havanın nemi fazla ise soğumak kolay olmayacaktır. Çünkü solunumla birlikte, cilt üzerinden suyun buharlaşması kolay olmaz.

Kalp atışları  daha da hızlanacak vücudun soğuma hızı kolaylaştırılmaya çalışacaktır. Kalp hastalığınız var ise çok daha dikkatli olmalısınız.

Kalp ve diyabet gibi rahatsızlıkları olan arkadaşlar  sıcak ve nemli havalarda egzersiz yapmadan önce doktorunuza mutlaka danışmalı ve genel bir sağlık kontrollerinden geçmeleri çok önemlidir.

Ayrıca kilosu normalden yüksek olanlar, küçük çocuklar ve hamileler ,yaşlılar sıcak ve nemli havalarda çok daha özenli davranmalı havanın çok sıcak olduğu saatlerde dışarı çıkmamaları gerekir.

Egzersiz yaparken terlemeyle kaybettiğimiz suyu yerine koymalıyız

Spor yaparken vücudumuz çok terleyeceği için su/sıvı alımı daha da önemlidir. Vücudumuzda su kaybı oluşacaktır. Kaybettiğimiz suyu tekrar vücudumuza geri almazsak eğer canım arkadaşlarım yorgunluk, halsizlik oluşacaktır ve spor yaparken performansımızda düşüşler yaşanacaktır.

Kaybedilen suyun yerine geri konmasında vücut ağırlığından her 500 gr azalma için 3-4 su bardağı su içmek çok yardımcı olacaktır. Ayrıca ayran, kefir, soda, taze meyve suları vitamin ve mineralleri tekrar vücuda yükleyeceği için susuzluğunuzu gidererek enerji verecektir.

Egzersizlerimiz de maske kullanımı çok önemli ;

Maske kullanımı egzersiz yapılırken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaptığı bilgilendirmelere göre kullanılmaması gerektiği belirtiliyor..

Bunun nedeni olarak ta yazın sıcak ve nemli havalarda maske takmak, harcanan fazla efor ve sıcağa bağlı terleme ve nefes almakta zorlanma gibi sorunları yaşatabileceğidir. Terleme ile maskenin daha çabuk ıslanması nefes almayı zorlaştırır ve  mikroorganizmaların çoğalmasını da artırır.

Covid-19 dan korunmak için yapabileceğimiz en önemli şey  insanlardan en az 1.5 metre sosyal mesafeyi koruyarak ve çok az insan bulunan ortamlarda spor ve egzersizlerimiz yapmak olmalıdır.

Sağlıklı ve mutlu olun.

(Visited 73 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..