Yaz Aylarında Tüketmeyi İhmal Etme ; AYRAN

Merhabalar canım arkadaşlarım bugün konumuz Ayran, yaz aylarında sıcaklara karşı ferahlamak için tüketilmesi gereken ayran, en sağlıklı içeceklerden biri olarak dikkat çekiyor.

Geleneksel tadıyla damak zevkimize uygun her mevsim çok severek tüketebileceğimiz ayran yazın sıcakların da da kurtarıcı içeceklerden.

Milli içeceğimiz ayran lezzetli bir içecek olmaktan ibaret değil; yaz aylarında her gün ayran tüketmenin vücudumuza sayısız faydası bulunmakta.

Yazın sıcağında hararetimizi giderir,

Ayran, yaz sıcaklarında vücut sıcaklığının dengelenmesine yardımcı olur ve hararetimizi giderir. İçeriğindeki  vitaminler, mineral ve bileşenlerle vücudun farklı fonksiyonlarının sağlıklı işlemesine katkı sağlar.

Vücudumuz, terleme yoluyla su ve mineral kaybettiğinde ayran devreye girerek , içeriğindeki elektrolitler sayesinde vücudumuzun sıvı dengesini korumayı destekler.

Hazmı ,sindirimi kolaylaştırmaktadır.

Doyurucu özelliği olan ayran bir yandan da hazmı kolaylaştırıyor ve gaz sorunlarına olumlu etki ediyor. Kalsiyum açısından çok zengin olması, kemik sağlığını destekliyor.

Yoğurt ile oluşturulduğundan Ayranın kökeni yoğurt içerdiği bakterilerle bağırsakların düzenlenmesine, sindirim sisteminin sağlıklı işlemesine yardımcı oluyor. Vitamin ve protein yönünden çok zengin olan ayran, mide asit seviyesini ve kolesterol seviyesini de dengeliyor.

Probiyotik ayran yükseliyor.

Dost bakteriler içeren probiyotik içerikler içeren Ayranlar ,geleneksel ayrana göre son yıllarda daha çok tercih edilmekte.

Her şeyin başı sağlık diyenler, dost bakteriler içeren probiyotik ayranı ve kefiri sofralarından eksik etmiyor ve yaz sıcaklarında en sağlıklı içecekler ile sağlıkla serinliyorlar.

Sağlıklı ve Mutlu Olun.

(Visited 73 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..