Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir.

Merhabalar arkadaşlarım sizler benden yeşil çayı çok fazla duyuyorsunuz ve hakkında bilgi almak isteyebileceğinizi düşünerek sizlerle Yeşil çayın ne olduğunu ,faydalarını ve kullanımını konuşalım istedim..

Yeşil çay, ilk önce şu son dönemlerde pek de sevmediğimiz Çin’de üretilmiştir ve ardından tüm Asya ülkelerine yayılmış bir bitki çayıdır. Daha fazla kilo vermek isteyenler tarafından tüketilse de uzakdoğu da tıp alanında da kullanılmaktadır.

YEŞİL ÇAY NELERE İYİ GELİR?

Yeşil çay pek çok hastalığa karşı koruyucu özelliği olan çok değerli bir besindir.Çünkü içeriğinde antioksidan bileşenleri yoğundur.


YEŞİL ÇAY İÇERİĞİNDE NELER VAR?

Sağlığımıza çok yararlı biyoaktif bileşenler içeririr.1 fincan yeşil çay içerisinde bile çok önemli miktarda biyoaktif bileşenler vardır.Bunların en önemlisi polifenollerdir.

Polifenoller bir çok hastalığa karşı koruyucu etkisi vardır ,vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.Yeşil çaya özgü bileşen kateşinler ise  bu güçlü etkilerde çok etkilidir.Vücutta dolaşan ve kansere neden olan serbest radikalleri ortadan kaldırarak kanser oluşumunu önler.

Mineral içeriğide çok yüksek olduğu için vücudun mikro besin ihtiyacının da karşılanmasında çok etkilidir.

YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI NELERDİR?

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu kateşinler ayrıca mikroplar tarafından salınan toksinleri de yok eder.

İçerisinde önemli miktarda kafein bulunmasına rağmen gerginlik,çarpıntı gibi olumsuz etkiler göstermeden sağlık açısından idealdir.Hatta ruh halini iyileştirme,sakinlik verme,hafızayı güçlendirme gibi bilişsel işlevler üzerinde de olumlu etkileri vardır.

Yeşil çay, kan beyin bariyerini geçebilen L-theanine adlı bir amino asit içerir. Bu amino asit, kaygıyı önlemeye yardımcı olan GABA nörotransmiterinin aktivitesini artırır.

Yeşil çay çok düşük kalorili bir içecektir.Sıfıra yakın enerji içeriği içermesi kilo vermeye yardımcı olması nedeniyle zayıflama diyeti yapanların güvenle içebileceği sağlıklı bir içecektir.

Kronik hastalıklara koruma sağlaması da çok önemli etkilerindendir.Krdüyovasküler hastalıklardan  korunmak için çok değerli bir besindir.Kalp sağlığını korur.

Yeşil çayın insülin direncini düşürür ve kan şekeri seviyelerini dengeler. Yeşil çay bu özelliği sayesinde şeker hastalarında kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur,sağlıklı bireylerde hastalıkları önler.

Yeşil çay, yemeklerden sonra kan şekerinin yükselmesini yavaşlatan ve sonuç olarak yağ depolanmasını engelleyen glikoz seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.

Yeşil çay kandaki kötü kolesterolü düşürerek ve iyi kolesterolün kötü kolesterole oranını yükseltir.

Alzheimer ve Parkinson’a karşı koruma sağlar. Yeşil çay içmek sadece beyin fonksiyonlarını kısa sürede iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda beyninizi uzun süre koruyabilir.

Vücutta oluşan serbest radikaller, yaşlanmanın belirtileri olan yaşlanma – yıpranma biçimlerinden sorumludur. Antioksidanlar açısından zengin olan yeşil çay, vücuttaki oksidanları veya serbest radikalleri nötralize eder. Bu çayı düzenli olarak kullanmak, yaşlanmanın belirti ve semptomlarını etkili bir şekilde geciktirebilir.

Alerjiye iyi gelir. Yeşil çayda bulunan ve bir antioksidan olan EGCG alerjileri hafifletir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu kateşinler ayrıca mikroplar tarafından salınan toksinleri de yok eder.

Sağlıklı ve Mutlu Olun.

(Visited 200 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..