Yeteri Kadar Yürüyormusunuz?

Merhaba canım arkadaşlarım telefonlarınızda adım sayar uygulamanız vardır diye düşünüyorum. Ve birçoğumuz günsonunda adımlarımızın sayısını kontrole diyoruz. 10 bin adımı geçenler bir oh çekip içleri rahat günü tamamlıyor. Peki canım arkadaşlarım 10 bin adım idealmi? Kaç adım atmalıyız.

Bilimsel araştırmalar günlük adım önerisini 10 bin olarak ortaya koyduğu bulgulara dayalı değil yani doğru bir bilgi değil canım arkadaşlarım. Bilimsel araştırmalar adım sayısının çok olmasının önemini vurguluyorlardı fakat bir rakam vermemişlerdir.

Nezaman ki telefon uygulamaları, reklamlar, kamu spotları 10 bin adımı önermeye başladılar ondansınrasında günlük 10 bin adım hedefi yaygınlaşmaya başladı.

Bunun üzerine sağlık otoriteleri de ideal adım hedefini tanımlamak için çalışmalarını şekillendirdi. İşte bu araştırmaların sonuçlarına günlük 10 bin adım hedefi sağlık için iyi bir hedef mi birlikte bakalım.

Kesinliklele, adım sayısı çok önemli. Gün içinde ne kadar hareketli olursanız o kadar iyi.

Günlük adım sayısı arttıkça ömür uzuyor, başta kalp krizi olmak üzere, şeker hastalığı, kanser, obezite gibi çok önemli hastalıkların riski azalıyor. Mutlaka adım sayımızı artırmaya çalışalım canım arkadaşlarım.

10 bin adım, genelgeçer bir sayıolarak her yaşa ve sağlık durumuna önerilmektedir. Ancak gerçekte bu sayı yaşa ve sağlık durumuna göre değişiklik göstermeli diye düşünüyorum.

Örneğin 70 yaş üstü kadınlarda ve erkeklerde günlük 7 bin adım iyi bir hedef iken; çocuklar ve gençlerin günde en az 12 bin-16 bin adım atması önerilmekte.

Hedeflenilen adım sayısı ya hep ya hiç şeklinde değil yani 7 bin atamadın, yandın çık diye değil böyle düşünmeyin. Günlük adım sayısınız önerilen hedefin altında  kalsa da, ne kadar çok o kadar iyi

Kısaca günlük 10 bine anında ulaşmak için zorlamayın.Her hafta 500- 1000 artıraarak adımlarınızı 10 bin hedefine yavaş yavaş varabilirsiniz. Bulekilde aktif yaşamınıza kolayca uyum sağlayabilirsiniz.

Günlük adım sayınız 10 binin altında kalıyorsa, her iki haftada bir adım sayınızı bin artırarak 10 bin hedefine yavaş yavaş çıkabilirsiniz. Bu şekilde daha aktif bir yaşama kademeli olarak ulaşırsınız, uyum sağlamanız daha kolay olur.

Yürüme hızı önemli.

Adım sayarlarınuza bakarak sadece sayıya odaklanıyorsanız canım arkadaşlarım bu bilgi önemli ..

Yürüme hızınız  sağlığınız için çok önemlidir. Tahmin ettiğiniz gibi, ne kadar hızlı, o kadar iyi.

Evet 10 bin adım hedefini yakaladınız bunu başardınız, şimdi sıra yürüme hızına çevirmenin sırası. Tempolu bir yürüyüşte karşılıklı sohbeti sürdürmekte zorlanmalısınız. Eğer rahat rahat sohbet edebildiğiniz bir hızda yürüyüş yapıyorsanız, tempoyu biraz artıralım.

Haftalık Fiziksel Aktivitemizi Nasıl Planlamalıyız?

Adım sayısı, geniş halk kitlelerine önermek için basit, kolay takip edilebilir, kolay anlaşılır bir hedef olduğu için kıymetli. Takip etmenizi, hedefin altında kalıyorsanız daha aktif olmanın yollarını araştırmanızı öneririm ama adım sayısı ile yetinmeyin. Bütünlüklü bir haftalık egzersiz programı adım sayısından daha fazlasını kapsamaktadır. Haftada 150 dakika orta şiddetli (bir yandan sohbet edemediğiniz tempoda) aerobik egzersize (hızlı yürüyüş, koşu, bisiklet, kürek, yüzme vb.) ek olarak haftada 2-3 gün büyük kas gruplarını içeren kuvvet antrenmanlarını içeren bir aktivite programı sağlığınızı en iyi şekilde koruyacak ve geliştirecek programdır. Adım sayısı, hele ki yürüme hızınız da düşükse, bu programın çok az bir kısmını karşılamaya yetecektir.

Özetle günlük 10 bin atmak aktif bir hayat için tavsiye edilen, göz ardı edilmemesi gereken, kıymetli bir hedef. Günlük 10 bin adımın altında kalıyorsak, bu bize oldukça hareketsiz yaşadığımıza dair önemli bir uyarı olmalı. Öte yandan sağlığımızı korumak ve geliştirmek için sadece 10 bin adım hedefine odaklanırsak aktivite programımız yetersiz kalır. Daha bütünlüklü bir fiziksel aktivite programına uyarak fiziksel aktivitenin tüm faydalarından yararlanmak mümkünken, neden sadece adım sayısı ile sınırlı kalalım?

Hareketli günler dilerim.

(Visited 12 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..