Yoğurt Otu Ve Faydaları

Merhaba canım arkadaşlarım, bahar yüzünü göstermeye başlamışken etrafınızda gördüğünüz minik minik çiçekli mis kokulu çiçeklerin otların insan sağlığına nasıl fayda sağladıkları hep merak uyandırmıştır bende.

Yüksek yerlerde yetişen ve çok faydalı bir bitkiden bahsedeceğim sizlere, birçok bölgede ismi farklı olarak bilinen kimi yerlerde kaz otu , kimi yerlerde yapışkan otu diye bilinen Yoğurt otunun faydaları nelerdir birlikte öğrenelim.

Kaz veya Yoğurt otu nedir?

Yoğurt otu, birkaç farklı türü olan otsu bir bitkidir. Ve en bilinen üç çeşidi vardır. Ve üçüde aynı şifalı özelliklere sahiptir. Yetiştiği yerlere göre şekli farklı görünebilmektedir. Yüksek yerlerde yetişir ve boyu 50-60 cm civarlarında olabilir. Altın sarısı çiçekleri vardır ve kokusu da bal kokusuna benzer.

Yoğurt otunun farklı bir çeşidi olan yapışkan otu tarlalarda ve çayırlarda yetişir ve  120 cm kadar boyu uzayabilir. Srmaşık gibi tırmanıcı bir bitkidir ve küçük beyaz çiçekleri vardır.Sap kısımlarında kancalı dikenleri vardır.

Bilinen diğer türü ise Kaz Otu ise çalılıklarda ve yol kenarlarında yetişir.Çiçek açma dönemlerinde bitki yan yatar ve sarı beyaz çiçekler açar.

Yoğurt otu nerelerde yetişir?

Yurdumuzda Ankara, Adana, Antalya, Bolu ve Çanakkale’de yetişir. Bu çok faydalı bitkinin sapları uzundur ve çiçekleri salkım şeklindedir. Bazı yörelerde yapışkan otu, kaz otu veya çoban süzeği, sünnetlik otu, sünnetlice otu gibi isimlerle bilinir.

Yoğurt otunun faydaları nelerdir?

-Yaşlanma karşıtıdır ve  cilde elastikiyet kazandırıyor, kırışıkların oluşumunu engeller.

– Yoğurt otu, deri hastalıklarına karşıda etkilidir, özellikle çıban gibi rahatsızlıklarda kullanılır.

– Yoğurt otu lenf hormonlarına karşı etkilidir ve lenf kanserine karşı adeta koruyucu bir kalkandır. Düzensiz çoğalan tiroitleri düzene koymada kullanılır.

– Ağız içi yaraları genellikle Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin sıklıkla karşılaşılır bu yaraları gargara yapılarak gidermede doğal ilaç olarak kullanılır.

– Yoğurt oyunun çayı Trombosit hücrelerini dengeleyerek ödemi engeller, aynı zamanda bacak ve kollardaki ağrıları da giderir. Bel ve boyun ağrıları için ise evde yoğurt otu kremi yapıldığı bilinmektedir.

– Demir eksikliğini gideririr çünkü Kanda bulunan kan yapıcı hücreleri artırır.

-Yoğurt otu çayı sinir hücrelerindeki deforme olmuş hücre sayısını azaltarak ruhsal hastalıklara iyi gelir. Ayrıca Uyku problemine de iyi gelir.

– Bu otun muhteşem faydalarının içerisinde Karaciğer zarında biriken toksinlerin temizlenmesi de var canım arkadaşlarım Bu toksinleri idrar yolu ile vücuttan atmamızı sağlar.

Sağlıklı ve Mutlu Olun

(Visited 127 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..