Yumurta Mucizesi

Vücut yapılarımız epimizin nasıl farklı ise metabolik durumlarımızda çok farklıdır.Buna bağlı olarak bir çoğumuz yediğimiz yiyecekler üzerine kafa yoraralar.Acaba hangi yiyecek benim metabolizmamı hızlandırır ?Hangi yiyecek beni tok tutar gibi sorular sorarlar.

Sizlerle her metabolizmada aynı etkiyi gösteren en güçlü protein kaynağı olan yumurtadan konuşalım.Vücut tarafından yumurtanın tüm protein içeriği %100 kullanılır.

Tok tutma özelliği ile bilinen yumurta günde 1 kez tüketildiğinde bile yumurta yemeyen kişilere göre 400 kalori daha az yedikleri izlenmiştir.Çünkü midedeki açlık hormonu Ghrelin’i azalltmaktadır.

Yumurta zengin bir protein kaynağıdır bunun yanında ise Vit A,B, D, E içerir bununla birlikte demir ve çinko açısından da çok zengindir.

Büyüme çağındaki çocukların her gün 1 yumurta tüketmesi çok önemlidir.

Kas geliştirmek isteyen,diyet yaparken zayıflama sürecinde kaslarını kaybetmek istemeyenlerin yumurtanın içeriğindeki aminoasitlerin değerini unutmadan sofralarından yumurtayı eksik etmemeleri gerekir.

Yumurtanın sarısının kolestrol zengini olduğunuda söyleyelim.Kolestrol vücütta hücrenin yapı taşıdır ve birçok hormonunda öncü maddesidir yani vücudumuz için çok önemlidir.

Kolestrol yüksekliği olmayanlar günde 1 yumurtayı öğün rahatlığı ile tüketebilirler.

Sağlıklı beslenen sağlıklı yaşayan bireyler olmanız dileğim canım arkadaşlarım.Sağlıklı kür tarifleri verdiğim kanalıma davetlisiniz ..Seherakgül youtube kanalı tıklayın gelin.

Beni İnstagram dan da takip edebilirsiniz. instagram  tıklayıp gelebilirsiniz..

 

(Visited 186 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..