Yürüyüşte Kalori Yakımını belirleyen 4 nokta

Merhaba canım arkadaşlarım son bir yıldır günlük yaşantımızı fiziksel aktivitelerimizi etkileyen pandemi bizlerde hareketsizliğe bağlı kilo alımına sebep oldu bu durum da genel sağlığımız için risk oluşturmakta

Kısıtlanmalara son verildiğinde arkadaşlar yaşadığımız bu hareketsizlikten kurtulmak için fırsatlar yaratmalıyız ve mutlaka günlük en az 30 dakika yürüyüşler yapmalıyız. Yapacağımız bu en kolay egzersizin kalp, kemikler, kaslar, immün sistem, ruh hali, uyku üzerine olumlu etkisi çok önemli . Ancak sağlığımız açısındanegzersizlerin etkilerini gösterebilmesi için aynen ilaçlar gibi yeterli sayıda, şiddette ve çeşitlilikte yapılması gerekmektedir.

Yürürken mutlaka süre tutun

Yüürüyüşlerin yetişkin bireylerin kardiyovasküler sistem için haftada en az 5 gün 30 dakika orta tempo ile yürünmesi  ya da haftada en az 3 gün 25 dakika şiddetli tempoda yürümenin etkili olabileceği önerilmektedir. Yürüyüşlerimizde süreleri kontrol edebilmek ve daha motive olabilmek için adımsayar veya telefon aplikasyonları kulanmak etkili olacaktır.

Su içmek hayati önem taşıyor ihmal etmeyin

Yürürken terle su kaybederiz ve bu kaybedilen suyun yerine konması sağlığımız ve performansımız için oldukça önemlidir. Vücudumuzdaki suyun %2 si kaybolduğunda susama hissi oluşur , özellikle sıcak ve nemli havalarda su içmeyi susama hissine bırakmamak gerekir. Çünkü  kalbin çalışma kapasitesi ve performans  düşer.

Kalp atış hızınızı ve nefesinizi kontrol edin

Orta tempolu bir yürüyüşte kişi kolaylıkla konuşabilecek düzeydedir. Eğer bu tempo bile fazla geldi ise, temponuzu düşürüp şarkı söyleyebilecek düzeye çekin (bu durumda günlük yürüme sürenizi uzatmanız gerekecektir), eğer cümle kuramaz hale gelirseniz biliniz ki temponuzu yükseltmişsinizdir. Şiddetli tempoya çıkıp, kısa kısa konuşur duruma geldi iseniz, bu düzeyde devam etmek genel sağlık sorunu olan bireylerde problem yaratabilir. Genelde vücut yürüme hızını kendi otomatik olarak belirler, buna uymaya özen gösterin.

Rahat ve sağlıklı ayakkabı ve ter emen kıyafetler tercih edin

Yürüyüşlerinizde  ayağınızı sıkmayan ve rahat , hafif bir ayakkabı tercihiniz olmalı.  Ayrıca sıcakta veya tempolu yürüyecekseniz ter emen kıyafetler kullanmalısınız.

Yürüme hızınızı artırmak için uğraşın

Yürürken küçük ama saha hızlı adımlar ile temponuzu yükseltebilirsiniz. Müzik ile yürüyorsanız temposu hızlı müzikler tercih edin. Yürüme hızının genel sağlık ve yaşam süresi ile doğrudan ilintili olduğunu belirten uzmanlar 70 yasından ileri bireylerin yürüme hızlarını artırmaları yaşam sürelerini uzattığını söylüyorlar.

Koşu bandında yürüyecekseniz bu kurala mutlaka uyun!

Piyasada çok çeşitli koşu bantları bulunmaktadır , tabiki performans ve sağlık açısından özellikleri birbirinden çok farklıdır. Bazılarında şok emme sistemi yetersizdir bunlarda yüksek hızlarda koşu yapılmamalıdır. Ve ayakkabısız yürüme ve koşma kesinlikle önerilmez ayrıca özellikle kilolu ve bacaklarında sağlık sorunları olanlarda egzersizle ilgili sorunlara yol açıp yaralanmalarına neden olabilir.

Mümkünse toprakta yürüyün

Yürüyüşlerinizi beton zeminlerde yapmak eklemleriniz için sorun olabilmektedir, ancak trambolin gibi aşırı şok absorban zeminlerde yürümek de ciddi denge sorunlarına ve buna bağlı düşmelere neden olmaktadır. Tartan pistler, toprak gibi orta düzeyde şok emen zeminler en sağlıklı olanlardır. Sorun yaşamamak için zemin seçimi önemlidir.

Kalp ve akciğer sorununuz varsa soğukta yürümeyin

Soğuk ve kirli havalar kalp ve karaciğer sorunu olanlar için sağlık sorunlarının artmasına neden olur. Soğuk hava kalp ve periferik damarlarda kanlanmayı olumsuz etkiler, kirli hava ise akciğer havalanmasını kötü etkileyebilir. Sağlığında sorunlar olan  bireyler bu tarz havalarda spor yaparken daha çok özenli olmalıdırlar.

Yürüyüşte kalori yakımını belirleyen 4 nokta!

Yürürken harcadığımız kaloriyi kişinin yürüme hızı ve yürüme süresi,kişinin ağırlığı yürüdüğü yolun durumu yokuşidüz zemin gibi etkenler belirlemektedir.Bu dört faktörün değişmesi harcanan enerjiyide değiştirecektir.

Örneğin; 70 kg bir kişi 1 saat süresince 4 km yürürse 245 ; 6 km yürürse 350 kcal harcayacaktır.

Sağlıklı Ve Mutlu olun

(Visited 136 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..