Zayıflamak İsteyenler Yürümek mi, koşmak mı

Merhaba canım arkadaşlarım zayıflamak için yaptığınız egzersizler içinde en çok merak edilen yürüyüş yapmak mı koşu yapmak mı daha hızlı kilo verdirir ? Araştırmalarda, kalori yakmak açısından yürümek ile koşmak arasında çok büyük fark olmadığı ortaya çıkmıştır.

Egzersiz yapmak kilo vermek için kesinlikle şart. Günlük düzenli yürüyüşler ile, spor salonlarında egzersizler yapmak zayıflamak için en etkili yöntemlerdir.

Spor yapmak bazen zorlayıcı olmaktadır. Bu nedenle çoğu zaman yürüyüş yapmak tercih edilmektedir.

Peki hızlı zayıflamak için yürümek mi yoksa koşmak mı?

Zayıflamak için kalori yakmanız gerekir. Kalori yakımını da spor yaparak sağlayabilirsiniz. Yaktığınız kaloriyi kilonuz, hızınız, koştuğunuz mesafeler çok etkiler.

Kalori yakımını koştuğunuz yerlerin eğimli oluşu da çok etkiler ve daha çok kalori yakmanıza sebep olur.

Koşmak ve Yürümek Arasındaki Dinamikler

Yürüyüş yaparken temposuz, normal seviyede yapmak, aynı şekilde yapılan koşuya göre daha az enerji harcamanızı sağlar. Koşmak ile yürümek arasındaki dinamikler  birbirinden çok farklıdır.

Koşarken vücuda binen darbe ve yük daha fazladır çünkü iki ayağınız da yerden kesilmektedir. Yürürken bu daha az olur.

Yürümek ile koşmayı birbiriyle kıyasladığımızda hızlı yürümenin daha etkili olduğu görüşü daha çok konuşulmaktadır.

Hızlı yürümek ile yakılan kalori ile koşarak yakılan kalori arasında büyük bir fark bulunmamaktadır. Yani canım arkadaşlarım hızlı bir şekilde yürüyerek koşu yapmış gibi kalori yakabilirsiniz.

Koşmanın ve yürümenin kıyaslamasını yaparsak eğer koşarken vücut daha çok zorlanır akciğer ve kalp kaslarındaki yük daha da artar. Bu da koşuyu kalori yakmada etkili kılar.

Kilonuz fazla ve bu nedenle eklemlerinizi zorlamak istemiyorsanız yürümeyi tercih etmelisiniz,Formunuzu korumak ise amacınız koşmayı seçmelisiniz.

Her iki durumda da aynı kaloriyi yakabilirsiniz. Yeterki günlük düzenli bir şekilde yapın yürüyüşünüzü veya koşunuzu.

 

(Visited 154 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..