Zayıflarken Maydanoz Neden Önemli?

Merhabalar canım arkadaşlarım .Bu gün neredeyse her mevsim elimizin altında bulunan maydanozdan bahsedeceğiz.

Maydanoz her mevsim yeşil ve taze şekilde bulunan bana göre sebzelerin en şifalısı. Neden böyle dediğimi ilerleyen satırlarda güzelce açıklıyor olacağım.

Şimdi gelin  bu  mucizenin ve ondan neden mucize olarak bahsettiğimizin izahına geçelim.

Bana göre maydanozun diyetlerde çok etkili ve değerli olmasının en büyük faktörü kolesterol ve yağ içermiyor oluşu. Bunun yanında bol bol yenebilir özellikte yani kalorisi çok çok düşük oluşu onu favori yapıyor. Düşünün 100 gr’ında sadece 36 kalori var.  Neyse biz en iyisi şöyle tek tek yazalım bu eşsiz nimetin faydalarını.

Maydanozun faydaları

  • Maydanoz ciddi bir ödem attırıcıdır. Hazır paketli gıdaların beslenmede çoklukla kullanılması, yeme düzeninde ki negatif değişiklikler, kısacası kötü beslenme vücutta şişkinliğe sebep oluyor . Fakat korkmayın maydanoz imdadınıza yetişiyor.
  • İçeriğinde bulunan A,C,K vitaminlerinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminin son derece önem kazandığı tüm dünyanın korona virüsle uğraştığı günümüzde Allah’ın bir mucizesi olarak yine bizim yanımızda
  • Kansere ve kalp hastalıklarına karşı korur. Karaciğeri temizler.
  • Kan şekerini dengeler. Diyetler sırasında özellikle bizi en çok zorlayanın açlık ve tatlı krizleri olduğunu biliriz. Hatta bu sebeple diyet bozmuşluğumuz da çoktur öyle değil mi? İşte maydanoz sayesinde daha dengeli bir iştah kontrolüne de kavuşuyoruz.
  • Her zaman videolarımda da söylediğim gibi maydanoz güzelleştirir. Bunun temel birçok sebebi var ama bana göre en önemlisi karaciğeri temizlemesi dolayısıyla cilt kusurlarına sebep olan karaciğer bozukluklarının önüne geçerek bizi misler gibi güzelleştirmesi.
  • İçerdiği yüksek demir, folik asit ve C vitamininden dolayı kan değerlerini yükseltir , yani buradan da şu çıkıyor maydanoz bizi gün be gün inceltirken kan değerlerimize de ufak bir jest yapıyor . Bu gerçekten harika değil mi?
  • Vücuda zarar veren serbest radikalleri vücuttan atarak yaşlanmaya mani olur.
  • İçerisinde bulunan A vitamini sebebiyle göz sağlığı içinde çok önemlidir .
  • Mide ve bağırsak sorunları da zayıflama ve diyetler sırasında karşılaşılan büyük sorunlardan biridir .Maydanoz sindirim sistemi üzerinde de oldukça verimli etkilere sahip bu yüzden maydanoz diyetlerini yapan takipçilerim bu konuda hiç sıkıntı yaşamıyorlar.

Gördüğünüz gibi maydanoz baş tacı edilmeyi fazlasıyla hak ediyor.

(Visited 1.660 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..