Zencefilin faydaları nelerdir ?

Soğuk algınlığında ,öksürük veya grip durumlarımızda hemen bal ile zencefil karışımı gelir aklıma.Bu durumda tabiki zencefilin faydaları nelerdir diye de sormadan geçmeyelim..

Her evde bulunabilecek bir kök bitkidir.Fakat çok da faydaları  tam olarak bilinmemekte.Ağrılara karşı direnç oluşturması,kansere karşı savaşması,enfeksiyonlara karşı iyi gelmesi ayrıca kalbe ve solunum yollarına da çok faydalıdır.

evet devam edelim zencefilin faydalarına..

Zencefilin mideyi rahatlatır, mide bulantısını ve deniz/taşıt tutması sorununu geçirir.Hamilelikte oluşan , kemoterapi yüzünden meydana gelen mide bulantısı ve kusmaya da iyi geldiği görülmüştür.

Zencefil, tam bir bağırsak dostudur.Düz kasları rahatlatması ile yiyeceklerin kolayca hareket etmesini sağlar bu sayede kabızlığı önler,bağırsaklardaki gazı söktürür .

Düzenli tüketildiğinde kalp krizi ve inme riskini azalttığı uzmanlarca gözlemlenmiştir.. LDL kolesterol azaltıcı özelliği ile de  sağlığımızın en büyük destekcisidir diyebiliriz.Yapılan araştırmalar da 45 gün boyunca günde 3 gram zencefil verilen deneklerde, kolesterol seviyelerinde önemli düşüşler olduğu görülmüştür.

Zencefil, vücut ısısını attırır, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.Gripten korur.Bu tür rahatsızlıklarda terlemek vücuda iyi gelmesi zencefil yardımıyla vücut ısısı artırılarak hastalıkları atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Bağışıklık sistemi dostudur demiştik canım arkadaşlarım,zencefil enfeksiyonlara karşı savaşır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Mantar enfeksiyonlarına karşıda çok etkili bitki olduğu ispatlanmıştır.

Antiseptik özelliği ile mide ve bağırsak enfeksiyonlarında, hatta gıda zehirlenmelerinde çok etkilidir

Alzheimer oluşumunu azaltır.

Saçların köklerini güçlendirir ,parlak görünmesini sağlayan zencefil, kepek oluşumunu da engeller.

Zencefil metabolizmayı hızlandırdığı için selülite karşıda harika bir  çözümdür.

Düşük glisemik dizilimi sebebiyle zencefil kan şekerini ve insülin seviyesini dengeler, insülin direncini de düşürür.

Zencefili hem tazesini hem toz halini evinizden eksik etmeyin işte saymakla bitiremeyeceğimiz faydalarını sizlerde tecrübe edin..

Sizler için çeşit çeşit hazırladığım sağlıklı kürlerimi izlemek için youtube kanalıma abone olun , fit sağlıklı mutlu  aileme sizlerde katılın.

Beni İnstagramdan da takip edebilirsiniz..

(Visited 108 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..