Zeytinyağında Soğuk Sıkım Etkisi

Soğuk sıkım sızma zeytinyağı normal zeytinyağı duymuşsunuzdur canım arkadaşlarım ,mutfağınızda soğuk sıkım zeytinyağı bulunmaması o mutfağın eksiksiz olduğu kabul edilemez!

Zeutinyağınız mümkünse organik olması en idealidir. Peki, onu normal zeytinyağından soğuk sıkım zeytinyağını ayıran nedir?

Soğuk sıkım sızma zeytinyağını elde etmek için yapılan işlemlerde zeytinin bütünlüğü bozulmaz  ve  ısı veya kimyasal kullanılmaz.Bu nedenle zeytinyağının kalitesi çok daha yüksektir.

Sızma zeytinyağı; insan sağlığına kalp sağlığını iyileştirme, beyin fonksiyonlarını düzenleme, kanser karşıtı faydaları gibi birçok önemli faydaları vardır

Bunun yanı sıra sızma soğuk sıkım zeytinyağı, doymuş yağ ve tekli doymamış yağ asitlerinden zengindir  ve bu seveple ısıya da daha dayanıklıdır. Peki, bunun ne anlama geldiğine birlikte bakalım canım arkadaşlarım.

Isınmayla birlikte zararlı bileşenler oluşmaktadır ve pişirme sırasında havaya karışır ve solunum yoluyla  yada pişirilen yiyeceklerle vücuda girdiğinde  kanserojen etki yaratır.

Yani yağın içeriğinde çoklu doymamış yağ asitlerinin oranı ne kadar yüksek ise oksitlenme de daha hızlı ve etkilidir.

Soğuk sıkım sızma zeytinyağı, iltihaplanmayı önleyen oleik asit açısından da zengindir.

Soğuk sıkım sızma zeytinyağında doğal olarak oluşan ‘oleocanthal’ maddesinin güçlü antioksidan etkisinin ise kanser genleri üzerinde de faydalı olabileceği bilinmektedir.

Soğuk Sıkım Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Soğuk sıkım zeytinyağının en önemli faydası metabolizmayı hızlandırmasıdır.

Bağırsak hareketlerini düzene sokan zeytinyağı, özellikle kabızlık sorunlarının çözümünde çok etkilidir.

Diyet listelerinin de  en çok önerilen ürünü yine zeytinyağı olmaktadır.

Saçları da güçlendirir soğuk sıkım zeytinyağının şampuanları  ya da direkt olarak zeytinyağı uygun adımlarla saça uygulanırsa dökülme, kırılma gibi sorunlara çözüm olacaktır.

Aynı zamanda cildi gerginleştirir ve gençleştirir.

Egzama için de önerilen bir şifa kaynağıdır. Egzama bölgesine düzenli uygulama yapıldığı takdirde egzama tamamıyla iyileşebilir.

Kemikleri güçlendirir .

Sağlıklı ve Mutlu Olun.

 

(Visited 68 times, 1 visits today)

Yorumlarınız Çok Değerli..